فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
مفصل های فیبر نوری - Fiber Optic Closure

مفصل های فیبر نوری - Fiber Optic Closure

چکیده :

مفصل فیبر نوری چیست؟
 مفصل های فیبر نوری تجهیزاتی هستند که در فیوژن اتصالات فیبر نوری استفاده می شوند همچنین از نقطه اتصال و فیوژن کابل های فیبر نوری محافظت می کنند. 

انواع مختلفی از مفصل ها با توجه به کاربرد آن ها وجود دارند:

kind of fiber optic jont.jpg

انواع مفصل های فیبر نوری:

برای اتصالات کابل های فیبر نوری در معرض عوامل طبیعی مفصل ها دارای دو نوع کلی هستند:
مفصل های افقی و مفصل های عمودی

 

1) مفصل های افقی:

مفصل های نوع افقی شبیه یک جعبه تخت یا سیلندری شکل هستند آنها حفاظت از اتصالات و محل ارتباط کابل های فیبر نوری را ارائه می دهند و همچنین می توانند در نوع هوایی ، خاکی یا زیر زمینی نصب شوند.
نوع مفصل افقی نسبت به نوع عمودی(نوع گنبدی) کاربرد بیشتری دارد.
 مفصل های افقی فیبر نوری طوری طراحی شده اند که ضد گرد و غبار و ضد اب هستند و برای هزاران ارتباط فیبر نوری مناسبند و معمولا از پلاستیکی با قابلیت کشش بالا ساخته می شوند که با فشار 70 تا 106kpa سازگارند. از این مفصل ها می توان در محدوده دمای -40°C تا 85°C استفاده کرد.

مفصل فیبر نوری افقی

 

2) نوع عمودی:

 نوع عمودی مفصل های فیبر نوری گنبدی شکل هستند به همین دلیل آن ها را نوع گنبدی نیز می نامند. این نوع برای مصارف خاکی طراحی شده اند.

کاربرد ها: مفصل های فیبر نوری، فضایی برای اتصال کابل های فیبر نوری outdoor  به هم و همچنین یک راه محافظت بی نقص برای اتصالات کابل های فیبر نوری در معرض طبیعت را ارائه می دهند.
 مفصل های اتصال با هر دو نوع فیبر نوری نواری و مدور سازگارند. آنها به طور گسترده در سیستم های مخابراتی فیبر نوری استفاده می شوند.

مفصل فیبر نوری عمودی

 

مفصل های فیبر نوری  Fiber Optic Splice Closures

این مفصل ها خواص عایقی بسیار خوبی برای محافظت نقاط اتصال کابل های فیبر نوری در برابر شرایط نامساعد محیط ایجاد می کنند. استفاده از درزگیرهای سیلیکونی جهت آب بندی مفصل، قابلیت اطمینان عملکرد آن را مدت طولانی تضمین می کند. دو یا سه دریچه ورودی کابل در هر انتهای این مفصل ها وجود دارد.

این مفصل ها به گونه ای طراحی شده اند که کمترین فضای ممکن را اشغال کرده و وزن بسیار کمی دارند.

 قابل استفاده در:

- شبکه های مخابراتی

- شبکه محلی

- شبکه های CATV

- در محیط های باز و بسته

- به صورت های هوایی، کانالی و خاکی

 

• مفصل های FOC در 3 نوع قابل ارائه هستند:

- FOC SS (Super Small)

مفصل فیبر نوری

 

مفصل فیبر نوری

 

- FOC S (Small)

مفصل مخابراتی

 

- FOC M (Medium)


مفصل فیبر نوری

مفصل فیبر نوری

مزایای استفاده از مفصل های فیبر نوری:

- عدم استفاده از تیوب حرارتی در گلویی مفصل. زیرا تیوب های حرارتی گلویی مفصل در اثر تابش نور خورشید از بین می روند که این نوع مفصل ها از بروز چنین مشکلاتی مبرا بوده و به وسیله نوارهایی از جنس سیلیکون آب بندی می گردند که ضمن کارایی بالا حتی در محیط هایی با آلودگی نفتی مقاوم می باشند و این خصوصیت در این نوع مفصل منحصر به فرد است.

- قابلیت باز و بسته شدن مکرر مفصل بدون نیاز به لوازم اضافی از خصوصیات ویژه این نوع مفصل است به طوری که تا چهار مرتبه باز و بسته شدن به هیچگونه لوازم اضافی احتیاج نداشته و تنها نیاز به تجدید گریس سیلیکون به روی نوارهای آب بندی دارد.

- فضای کافی درون مفصل با وجود حجم و وزن کم، استفاده آسان را برای کاربر ممکن ساخته است. همچنین در صورت نیاز به تعمیر، این امر به راحتی صورت خواهد گرفت.

- استفاده از نگهدارنده های قوی برای کابل که امکان جدا شدن کابل را از بین می برد. (کابل در داخل مفصل در سه نقطه محکم می گردد.)

- آب بندی فوق العاده مفصل این امکان را به ما می دهد که بیش از 1Bar هوا را وارد مفصل نماییم و کوچکترین مشکلی در این خصوص ایجاد نشود.

- قابلیت استفاده از گلویی های متفاوت برای ورود و خروج چند کابل به انتخاب مصرف کننده که سبب می گردد مفصل در انشعابات تا سه کابل ورودی و سه کابل خروجی کارایی داشته باشد.

- استفاده از بدنه مقاوم باعث گردیده این نوع مفصل در اثر فشار و ضربه مقاومت قابل ملاحظه ای داشته و آن را در مقابل حوادث ایمن می سازد.

- پیچ ها و کلیه قطعات فلزی خارجی مفصل از جنس استیل بوده و این امر سبب مقاومت زیاد آن در برابر خوردگی می گردد.

- استفاده از کاست های مخصوص با شکاف های عمیق که این امکان را به ما می دهد در صورت استفاده از کریمپ حرارتی در هر شکاف دو اتصال قرار گیرد و از کاست 6 کور برای کابل 12 کور استفاده نماییم. که خود عامل بسیار موثری در کاهش قیمت خواهد بود.

- استفاده از یک نوع مفصل برای مصارف کابل های هوایی، خاکی و کانالی که خود عامل موثری در انتخاب مفصل می باشد.

- داخل این نوع مفصل به تعداد مورد نیاز کریمپ حرارتی موجود است.

- برای استفاده در نصب هوایی قطعه ای فلزی به نام Support Bracket  وجود دارد که امکان نصب در حالات مختلف را فراهم می کند.

 

منبع: شاهین مفصل

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط