فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
میگر  megger

میگر megger

چکیده :

میگر جهت اندازه‌گیری مقاومت الكتریكی عایق یک محصول یا تجهیز استفاده می شود. 

دستگاه تست عایق یا میگر چیست؟

هرسیم الکتریکی چه در موتور ها، ژنراتور ها، کابل ها، سوییچ ها، ترانسفورماتور ها و .... وجود دارند توسط نوعی از عایق های الکتریکی پوشیده شده اند. که معمولا از جنس مس یا آلومینیوم هستند و توسط عایق های مختلف پوشیده شده اند.

برای فهمیدن تست عایق نیازی به دانستن محاسبات الکتریکی نیست. اما معادله ساده مربوط به مقاومت که همه ما با آن آشنا هستیم می تواند بسیار کمک کننده باشد.

بطور عمده مقاومت عایقی با ضخامت عایق نسبت مستقیم و با سطح مقطع هادی نسبت معکوس دارد. تست مقاومت عایقی جهت اندازه‌گیری مقاومت الكتریكی عایق یک محصول یا تجهیز استفاده می شود. انجام این تست معمولا به عنوان یک بررسی سریع پس از تولید، نصب یا تعمیر یک محصول است. تغییرات در این اندازه گیری مقاومت عایق می تواند در پیش بینی این امور ( تعمیر یا تعویض ) کمک کننده باشد.

اگرچه تولیدکنندگان سیم، کابل، تجهیزات الکتریکی و... هر روزه عایق بندی محصولات خود را بهبود می بخشند. با این وجود، امروزه عایق ها می تواند تحت تاثیر برخی عوامل آسیب ببیند مانند آسیب مکانیکی، ارتعاش، گرما بیش از حد و یا سرد، خاک، روغن، خوردگی، رطوبت حاصل از فرایندها و یا فقط رطوبت در روز مه آلود.

مقادیر مجاز مقاومت عایقی دستگاه ها و سیستم های الکتریکی:


جدول تست عایق.jpg

جدول 1

این جدول حداقل ولتاژ تزریقی به کابل و مقاومت عایقی قابل قبول را نشان می دهد. 

میگر چیست؟

میگر نوعی از دستگاه تست عایق قابل حمل می باشد که زمان طولانی از کشف آن می گذرد و برای اندازه‌گیری و سنجیدن مقاومت عایقی در انواع سیم و کابل های بکاربرده شده در دستگاه های مختلف استفاده می شود. به عبارت دیگر نوعی آزمون عایق برای بررسی وضعیت عایق تجهیزات الکتریکی می باشد. هم چنین برای کمک به جلوگیری از حوادث ناشی از شوک های الکتریکی و اتصال کوتاه در دستگاه های عایق داری که در صنعت برق استفاده می شوند بسیار کارساز است و اصل کار این تست براساس قانون اهم می باشد. گاهی مفهوم میگر با ارت سنج به اشتباه یکسان تعبیر می شوند. برای تفاوت میگر با ارت سنج کلیک کنید.

میگر به طور کلی به دو نوع تقسیم بندی می شود:

1-الکترونیکی

2- نوع دستی

نوع الکتریکی میگر شامل اجزای زیر می باشد:

میگرالکترونیکی.jpg

شکل 1

صفحه نمایش دیجیتالی، کابل، سوئیچ انتخاب که برای انتخاب محدوده پارامترهای الکتریکی استفاده می شود، شاخصی که موقعیت های مختلف پارامتر ها را مشخص می کند و...

 

از مزایای استفاده از میگر می توان به دقت بسیار بالا، سهولت خواندن مقادیر اندازه گیری شده، شخص به تنهایی می تواند تست را انجام دهد، قابل استفاده در فضاهای کوچک، امنیت بالا جهت استفاده اشاره کرد.

از معایب آن گاهی برخی از آن ها نیاز به منبع خارجی دارند و گرانتر هستند.

نوع دستی آن نیز شامل : صفحه آنالوگ، میل لنگ دستی که با چرخش آن می توان بهRPM مورد نیاز برای تولید ولتاژ که از طریق سیستم الکتریکی اجرا می شود دست یافت و کابل تست می باشد.

میگر دستی.JPG

شکل 2

از مزایای میگر می توان به اهمیت آن در دنیای امروزی به عنوان قدیمی ترین روش تست، عدم نیاز به منابع خارجی، ارزان قیمت بودن آن اشاره کرد.

اغلب دستگاه های جدید میگر دارای ترمینال G که همان گارد به معنای محافظ می باشد هستند، که به منظور حذف برخی از مقاومت های زائد و مخدوش کننده بکار می رود. به عبارت دیگر برای اندازه گیری مقاومت عایقی به صورت صحیح به ما کمک می کند. در واقع گارد جریان نشتی سطحی را به سمت خود می کشد و دستگاه ما مقدار جریان نشتی عمقی که مورد نظر ما می باشد را اندازه گیری می کند. این مورد برای اندازه گیری مقاومت عایقی مقره بوشینگ ترانسفورماتور و دیگر انواع مقره ها و .... بکار می رود.

از معایب آن نیاز به حداقل دو نفر برای انجام تست، دقت کمتر آن نسبت به نوع الکتریکی، نیازمند مکانی پایدار برای قرار دادن تجهیز می باشد که در غیر این صورت ممکن است نتیجه درستی را ارائه ندهد و درنتیجه در هرمکانی کاربرد ندارد، سخت بودن خواندن مقادیر توسط صفحه نمایش آنالوگ، نیاز به ایمنی بالا هنگام انجام تست را می توان نام برد.

ساختارهای بالا برای هر میگر مشابه نیست، این ساختار ممکن است با توجه به کارخانه های تولیدی باهم تفاوت هایی داشته باشد، اما پایه این ساختار برای همه یکسان است. 

در حالت کلی کمیت هایی که می توان توسط این تستر اندازه گیری کرد ولتاژ و مقاومت عایق می باشد.

مقیاس های میگر.jpg

شکل 3

 

 

 منابع: 

what is megger

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید