فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
ولت متر Voltmeter

ولت متر Voltmeter

چکیده :

ولت متر چیست؟


ولت متر یا ولت سنج دستگاهی است که برای اندازه ‌گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی و یا ولتاژ بین دو نقطه، در یک مدار الکتریکی به کار می‌رود.

برخی از ولت مترها برای اندازه گیری ولتاژ در مدارهای DC(شکل 1) در نظر گرفته شده اند و برخی دیگر برای اندازه گیری در مدارات AC (شکل2) طراحی شده اند. هم چنین بعضی ولت مترهای خاصی هستند که برای اندازه گیری در فرکانس رادیویی (RF) طراحی می شوند.

ولتاژdc.jpg

شکل 1

ولتاژ ac.jpg

شکل 2

ولت متر ها شامل دو نوع آنالوگ و دیجیتال هستند. ولت متر های آنالوگ با حرکت عقربه درمقابل مقیاس های مشخص شده مقدار ولتاژ در مدار را مشخص می کنند و نوع دیجیتال آن از صفحه نمایش برای نشان دادن مقدار ولتاژ اندازه گیری درمدار استفاده می کند. این تجهیزات روی یک صفحه دارای مقیاس نصب شده‌اند و دارای مقیاس وسیعی از اندازه گیری می باشند. این دستگاه اغلب در تابلوی برق نصب می گردد جهت نمایش وضعیت ولتاژ در ژنراتورها و دیگر وسایل به کار برده می شود.
نمونه های قابل حمل این دستگاه که معمولا قادر به اندازه گیری مقاومت و جریان نیز می باشند و در قالب مولتی متر، در امور مربوط به صنعت برق و الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند .
هم چنین هر اندازه گیری که بتوان آن را به ولتاژ تبدیل نمود را می‌توان به وسیله این تجهیز نشان داد، اما باید قبل از هر چیز آن را به طور مناسب کالیبره کرد. مانند: فشار، دما و سطح.
هدف کلی استفاده از ولت مترهای آنالوگ، داشتن دقت چند درصدی از مقیاس کل است. که از کسری از ولتاژ تا چند هزار ولت را شامل می شوند.
ولت مترهای دیجیتال نیز می توانند با دقت بالایی، معمولا بیش از ۱% ساخته شوند.
خصوصا تجهیزات تست کالیبره شده قادر به اندازه گیری با دقت بالا هستند و با استفاده از تقویت کننده ها می توانند ولتاژهای کوچک در حد میکرو ولت و یا کمتر را اندازه گیری کنند.
بخشی از مشکلات ساخت یک ولت متر با دقت بالا، کالیبراسیون و بررسی دقت و صحت آن است.

ولت متر آنالوگ :
این تجهیز شامل یک گالوانومتر حساس است که در مجموعه ای با مقاومت بالا قرار دارد. مقاومت داخلی این تجهیز باید زیاد باشد. در غیر این صورت مقدار قابل توجهی از جریان مدار را مصرف خواهد نمود و در نتیجه باعث ایجاد اختلال در عملکرد مدار تحت تست می شود. لازم به ذکر است که حساسیت گالوانومتر و مقدار مقاومت سری آن، محدوده ولتاژی که این تجهیز می تواند اندازه گیری کند را تعیین می کند.


ولت متر آنالوگ.jpg

ولت متر دیجیتال:

ولت متر دیجیتال(DVM) ولتاژ های ورودی نامعلوم را اندازه می گیرد و با تبدیل مقدار ولتاژ به مقدار عددی توسط صفحه نمایش دیجیتالی آن ر ا نشان می دهد. دقت اندازه گیری این تجهیز تحت تاثیر فاکتورهای هم چون دما، فشار و تغییرات منبع تغذیه ولتاژ می باشد. تجهیزات ارزان قیمت تر مقاومت های ورودی حدود 10 مگا اهم دارند و نمونه های دقیق تر آن ها می توانند مقاومت های ورودی از 1 گیگا اهم یا بالاتر برای محدوده ولتاژ های پایین(کمتر از 20 ولت) داشته باشند. برای مطمئن شدن از دقت این تجهیزات با توجه به ویژگی تلورانس شرکت های تولید کننده، باید به صورت دوره ای مجددا کالیبره شوند.

ولت متر دیجیتال.jpg

اولین ولت متر دیجیتالی توسط اندرو کی از سیستم های غیر خطی در سال 1954 اختراع و ساخته شد.

نکته: با توجه به وجود هارمونيك ها در شبكه برق و بيشتر تجهيزات برقى مانند لامپ هاى ال اى دى، اينورترها، كامپيوترها، تلويزيون ها، كولرها و هواسازها و ... در اغلب موارد شكل موج سينوسى كامل وجود ندارد. بنابراين با توجه به شکل زیر فقط تجهيزات اندازه گيرى كه مجهز به تكنولوژى True RMS هستند امكان نمايش مقدار اندازه گيرى درست و دقيق را دارند.

تفاوت اندازه گیری با-T-RMS.jpg

:منابع

know about voltmeter.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید