فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
پرچ یا Hot Stick

پرچ یا Hot Stick

چکیده :

در صنعت توزیع برق، پرچ (Hot Stick) یک دسته بلند عایق است که معمولا از فایبرگلاس ساخته می شود و بوسیله کارگران شرکت های برقی وقتی بر روی خطوط برق ولتاژ بالای گرم کار می کنند، برای محافظت از شوک الکتریکی استفاده می شود.

پرچ یا دسته بلند عایق (Hot Stick)

در صنعت توزیع برق، پرچ (Hot Stick) یک دسته بلند عایق است که معمولا از فایبرگلاس ساخته می شود و بوسیله کارگران شرکت های برقی وقتی بر روی خطوط برق ولتاژ بالای گرم کار می کنند، برای محافظت از شوک الکتریکی استفاده می شود.

بسته به ابزار وصل شده به انتهای آن، ممکن است برای تست ولتاژ، سفت کردن پیچ و مهره، به کارگیری سیم کرواتی (طولی از سیم انعطاف پذیر پیچ خورده که محکم به دسته بلند عایق گره خورده است)، باز و بسته کردن سوئیچ ها، تعویض فیوزها، قرار دادن روکش عایق بروی سیم و انجام کارهای مختلف دیگر در حالی که در معرض خطر زیادی از شوک الکتریکی نیستیم.

پرچ ها در اندازه های مختلفی ساخته شده اند، از اندازه چند فوت تا نوع تلسکوپی آن با طول 30فوت (9متر).

در شکل زیر ساختار پرچ را مشاهده می کنید:

پرچ یا Hot Stick

 

از آنجا که فایبرگلاس عایق الکتریکی ایجاد می کند، پرچ به کارگران اجازه می دهد تا بر روی خط گرم با خیال راحت بدون آن که آن را بی برق کنند، کار کنند. زیرا عملیات خاصی مانند باز و بسته کردن کلید فیوز های ترکیبی بایستی اساساً در یک خط برق دار انجام شود.

علاوه بر این، بعد از اینکه خطا رخ می دهد پست برق مربوط به آن فیدر ممکن است مطمئن نباشد؛ در این حالت بدلیل مسائل ایمنی مربوط به پرسنل، کارگران اداره برق بایستی از ایمن بودن مدار مطمئن شوند و اینکه کابل اتصال زمین مربوط به ایمنی بر روی خط نصب گردد.

اگر ابزار برق در انتهای پرچ (Hot Stick) نصب شده باشد معمولا از نوع هیدرولیکی به جای الکتریکی هستند (مانند پرچ های فایبرگلاس) علاوه بر آن مایع هیدرولیک نیز باید عایق خوبی باشد.

پرچ های هیدرولیکی معمولاً برای پشتیبانی از کارکنان در بوم جرثقیل ها به کار گرفته می شود.

پرچ نه تنها کارگر را از هادی برق دار عایق می کند، امکان جدایی فیزیکی از دستگاه در حال انجام کار به منظور کاهش احتمال سوختگی که ممکن است از قوس الکتریکی ای که در صورت نقص در عملکرد دستگاه ایجاد شود را فراهم می کند.

در ایلات متحده استاندارد ASTM F-711 الزامات سختگیرانه برای پرچ ها را فراهم می کند و استاندارد OSHA آمریکا نیاز دارد که بازرسی و آزمایش الکتریکی هر دو سال انجام گیرد.

 

همچنین برای دیدن ویدیو های مربوط به پرچ به لینک های زیر مراجعه فرمایید:

نحوه قرار دادن لوله فیوز کات اوت بر روی پرچ جهت نصب بروی کات اوت

نحوه نگهداری و تمیز کردن پرچ (چوب دستی عایق برق)

ابزار جابجایی و نصب لوله فیوز کات اوت

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید