فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
چراغ خورشیدی SOLAR LIGHTS

چراغ خورشیدی SOLAR LIGHTS

چکیده :

انرژی جمع آوری شده توسط پنل های خورشیدی می تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد و یکی از آنها تولید چراغ های خورشید است. 

چراغ خورشیدی چیست و چه کاربردی دارد؟

در چند دهه گذشته، انرژی خورشیدی به عنوان یکی از مؤثرترین منابع انرژی ناپایدار و تجدیدپذیر شناخته شده است و بسیاری از کشورها در حال حاضر در زمینه ارتقاء منازل و شرکت ها برای سرمایه گذاری در پنل های خورشیدی کار خوبی را انجام می دهند.

انرژی جمع آوری شده توسط پنل های خورشیدی می تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد و یکی از آنها تولید چراغ های خورشید است. اساسا، این یک سیستم روشنایی است که انرژی خود را از منبع خود دریافت و ذخیره می کند.

اصول کارکرد چراغ خورشیدی ساده است. اینکه چطور امکان جمع آوری نورخورشید و تبدیل آن به روشنایی در قالب چراغ روشنایی وجود دارد در اثر فتوولتائیک که در پنل یا سلول خورشیدی استفاده می شود می باشد که قادر به جمع آوری انرژی خورشیدی در طول روز است.

-چراغ-خورشیدی.jpg

شکل 1

پس از جمع آوری، انرژی معمولا در باتری خورشیدی قابل شارژ ذخیره می شود و بعد از ظهر هنگامی که نور خورشید برای تولید نور وجود ندارد، استفاده می شود. چراغ توسط یک کنترل هوشمند روشن می شود و از انرژی خورشیدی که ذخیره شده است استفاده می کند.

روشنایی خورشیدی عمدتا برای روشنایی در فضای باز در عصر و طول شب استفاده می شود. از روشنایی خورشیدی بعنوان چراغ های خیابانی استفاده می شود و همچنین می تواند برای مناطق کوچکتر مانند باغ یا حیاط مورد استفاده قرار گیرد.

نورهای تابشی خورشیدی به پنل به صورت هوشمند می توانند نور کم چراغ را با تعامل با خورشید و ابرها روشن کنند. این تکنولوژی یک روش عالی برای صرفه جویی در مصرف انرژی در روشنایی است زیرا می تواند در طول روز نور خورشید را حس کند و مقدار لازم نور محیط داخلی را با توجه به شرایط (مقدار نور خورشید، خفگی و غیره) فراهم کند. چراغ های هیبریدی خورشیدی پیچیده تر هستند و سیستم های متعددی وجود دارند که به واسطه استفاده از انرژی برای شبکه برق یا روشنایی و یا هر دو، متفاوت عمل می کنند.

در صورت کاهش نور محیط، این لامپ‌ها اغلب به صورت خودکار روشن می‌شوند، هرچند در برخی از آن‌ها کلیدی برای جابجایی بین حالت خودکار و دستی درنظر گرفته شده‌است. آن‌ها در طول شب روشن باقی می‌مانند و میزان روشنایی آن‌ها بستگی به میزان نور دریافتی آن‌ها در طول روز دارد که به طور متوسط ۸ تا ۱۰ ساعت باقی می‌ماند.

-های-مختلف-چراغ-خورشیدی.jpg

شکل 2

چراغ خیابانی خورشیدی بی نیاز از برق شبکه و با پشتیبانی در روزهای ابری در توان ها و ارتفاعات مختلف به همراه فونداسیون پیش ساخته طراحی و تولید می گردد. با استفاده از چراغ خیابانی خورشیدی می توان روشنایی معابر و محوطه هایی که دسترسی به برق شبکه امکان ندارد یا دشوار است را تامین نمود.

 چراغ‌های بیرونی برای تزیین محیط‌هایی مانند باغچه، باغ و چمن به کار گرفته می‌شوند و نوع داخلی آن برای روشنایی اصلی محیط داخل ساختمان کاربرد دارند که در این حالت صفحه خورشیدی از خود چراغ جداست. چراغ‌های خورشیدی بیش‌تر برای تزیین به کار می‌روند و شکل‌های گوناگونی دارند. از دیگر کاربردهای متداول لامپ‌های خورشیدی می‌توان به نشان‌گذاری مسیرهای گوناگون اشاره کرد.

 -خورشیدی.jpg

شکل 3

1-نور خورشید از آغاز روز در همه جا وجود دارد و در طول روز حتی در هوای ابری انرژی تولید میکند.

2-پنل خورشیدی: نور خورشید به پنل های خورشیدی می تابد و باعث می‌شود که سلول‌های سیلیکونی در داخل آن حرکت کنند و جریان مستقیم ایجاد کنند.پنل خود شامل چندین لایه سیلیکون بلوری و همچنین مواد شیمیایی مختلف است که می تواند لایه هایی از الکترون های با بار منفی و فضاهای مثبت را تشکیل دهد. پس از عبور از سلول خورشیدی، نور خورشید، الکترونهای با بار منفی را فعال می کند و آنها را به فضاهای با بار مثبت انتقال می دهد.

3-سیستم کنترل کننده شارژ که جریان برق را در باتری تنظیم می کند تا مانع از اضافه بار شود. این سیستم شامل شارژ کنترلر و راه انداز چراغ LED  است. این سیستم چراغ را هر شب وقتی نور به قدری نباشد که پنل باتری را شارژ کند روشن می کند.

حالت های مختلف تنظیم:

غروب تا طلوع - لامپ تمام شب روشن باقی می ماند.

شب با زمان دیمر- روشنایی را به طور کامل در دوره مشخصی از شب داریم و برای بقیه شب سطح کنترل شده ای از نور را خواهیم داشت.

بخشی از شب - چراغ برای مدتی که مشتری مشخص کرده است در شب روشن می ماند.

4-باتری از آنجا که سیستم انرژی را ذخیره می کند، پس از گذر از شارژ کنترلر، انرژی در باتری خورشیدی ذخیره می شود تا در زمان نبود خورشید بتوان از آن استفاده کرد.

5-باتری: محل ذخیره انرژی خورشیدی می باشد. انرژی الکتریکی تولید شده توسط پنل های خورشیدی در باتری ذخیره می شود. باتری های مورد استفاده از سری سرب اسیدی بدون نیاز به نگهداری یا لیتیوم یون می توانند باشند. اندازه و مقدار باتری بسته به عملکرد مشخص شده توسط مشتری فرق می کند، تعداد روزهای بکاپ و شرایط آب و هوایی نیز در  تعیین اندازه بانک باتری تاثیرگذار است.

6-سیستم مدیریت انرژی که در واقع باتری را فعال می‌کند تا مطمئن شود که چراغ در زمانی که نیاز است روشن و خاموش می‌شود.

7-چراغ های LED

در تعیین چراغ ها باید به رنگ آن ها  و این که برای چه کاربردی استفاده می شوند توجه کرد.

روشنایی خورشیدی کاربرد گسترده ای در تامین روشنایی بزرگراه ها، پارک ها، علائم راهنمایی و رانندگی دارد. علاوه بر این در مقیاس کوجک تر جهت روشنایی خانگی نیز قابل استفاده است. بسیاری از کسانی که در ویلا یا منزل خود دسترسی به شبکه سراسری برق ندارند می توانند از چراغ های خورشیدی خانگی، دیواری، باغچه ای و ... استفاده کنند.

چراغ های خیابانی و پروژكتورهای خورشیدی بهترین گزینه برای نورپردازی محوطه‌های بزرگ باغی و كارگاهی و انبارها نورپردازی مسیرهای خیابانی و پیاده‌رو و نورپردازی بیلبوردها می باشند. توجیه اقتصادی این چراغ ها به دلیل حذف هزینه های كابل، حفر كانال، عایق بندی، تابلو برق و ...می باشد.

 مانند سایر چراغ های خورشیدی، چراغ های خورشیدی معابر، خیابان و فضای باز نیز تنها با انرژی و تابش نور خورشید شارژ شده و به هنگام تاریک شدن هوا بصورت هوشمند روشنایی را برایتان ایجاد می کند .

این چراغ های خورشیدی بر روی پایه و در ارتفاع های بالاتر قرار می گیرد و زاویه پخش نور گسترده تر و قدرت نوردهی بیشتری دارند.

منابع:

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۷/۰۶/۱۵
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید