فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
کلاه ایمنی

کلاه ایمنی

چکیده :

برای حفاظت از سر در برابر انواع خطرات محیط کار باید از کلاه ایمنی استفاده شود.

کلاه ایمنی

 

سقوط اشیا از ارتفاع و یا وجود برآمدگی هایی که ممکن است در حین کار با سر افراد برخورد نماید ، در هر قسمتی از کارگاه محتمل می باشد یک ابزار کار کوچک و یا حتی یک پیچ و مهره ی متوسط ، چنانچه از ارتفاع حدود ۱۵ متری بر روی سر یک فرد فاقد کلاه ایمنی سقوط نماید می تواند موجب صدمه ی شدید مغزی گردد . یکی از حالاتی که معمولا فرد در کارگاه دچار صدمه ی سر می شود حالت کار به صورت خمیده و در محلی است که دارای ارتفاع کم می باشد . این فرد هنگام بر خاستن و راست نمودن کمر ، ممکن است موقعیت محل کار را فراموش کرده و به تصور ان که فضای کافی در بالا ی سر خود دارد ، به طور ناگهانی بلند شود که این گونه موارد نیز می تواند منجر به صدمات شدید مغزی و حتی فوت گردد. بنابراین برای حفاظت از سر در برابر انواع خطرات محیط کار باید از کلاه ایمنی استفاده شود.

 

به طور کلی کلاه ایمنی از قسمت های زیر تشکیل شده است:

ساختار کلاه ایمنی

۱- پوسته ی خارجی : قسمت اصلی و بالایی کلاه که از ماده ی سخت و صیقلی ساخته شده و حفاظت اصلی را در مقابل ضربه به عهده دارد.
۲- کلاه یا سر پوش : یک جسم محکم و سخت ، به شکل تقریبا نیمه کره که به همراه قسمت های داخلی خود سر را در برابر ضربات مکانیکی، الکتریکی و همچنین بعضی از شرایط نامساعد محیطی محافظت می کند.
۳- لبه جلو : بر آمدگی جلوی کلاه های ایمنی که وظیفه آن تامین حفاظت اضافی برای ناحیه صورت و پیشانی می باشد.
۴- عامل تعلیق ساز : به نوارها ، بند ها و تسمه های داخلی کلاه گفته می شود که فاصله ی حدود ۲ سانتیمتر، بین کاسه سر و پوسته کلاه به وجود آورده و علاوه بر آن، هم نقش ضربه گیر دارند و هم از تماس سر با پوسته کلاه و عرق نمودن سر جلوگیری می نمایند. (در واقع هم نقش ایمنی دارند و هم نقش بهداشتی و ارگونومیکی )
۵- پیشانی بند: قسمتی از ضربه گیر کلاه ایمنی است که بر روی قسمت جلویی سر قرار گرفته و علاوه بر هماهنگی با سایر نوارها و بندهای داخلی، پوسته را جدا از سر نگه می دارد.
۶- چانه بند: بندی قابل تنظیم به منظور مهار کلاه بر روی سر است و به طور محکم به پوسته ی کلاه متصل بوده و در مواقع وزش باد شدید و یا خم شدن بدن، از افتادن آن جلوگیری می نماید.

۷- نوار پشت گردن : یک تسمه ی قابل تنظیم در قسمت پشتی کلاه است که از آن برای تغییر محیط ضربه گیر کلاه و متناسب نمودن آن با اندازه ی سر فرد استفاده کننده، می شود. تسمه یاد شده بایستی طوری بر روی کلاه نصب شود که تنظیم آن بدون برداشتن کلاه از روی سر عملی باشد.

۸-  نوار عرق گیر: یک قسمت از نوارهای داخلی کلاه است که در ناحیه ی پیشانی کلاه ایمنی قرار گرفته و امکان جذب عرق های ایجاد شده را فراهم می آورد. نوارهای عرق گیر بایستی قابل شستشو و قابل تعویض باشند.

هر کلاه ایمنی باید در قسمت داخلی پوسته محافظ، محتوی برچسبی باشد که اطلاعاتی در خصوص نام تولید کننده، طراح و نوع کلاس در آن درج شده باشد.

کلاه ایمنی برای برقکاران

کلاه های ایمنی برای برقکاران بمنظور حفاظت کارگر در برابر اثرات ناشی از سقوط یا اشیاء متحرک و در برابر تماس تصادفی سر با برق و تجهیزات برقدار، همچنین برای حفاظت کارگر از نور آفتاب، سرما، باران، برف و تگرگ مورد استفاده قرار می­گیرند.

– کلاه ایمنی از فایبرگلاس یا مواد پلاستیکی ساخته شده و عایقی تقریبا به میزان ۲۰۰۰۰ ولت دارند.

– کلاه خودهای جدید با تست مقاومت۳۰۰۰۰ ولت بدون نقص ساخته و تولید شده اند.

– ولتاژ واقعی که کلاه تحمل خواهد نمود بستگی به تمیزی روی کلاه، شرایط آب و هوایی، نوع الکترود تماسی و سایر متغیرها دارد.
– پوشیدن کلاه ایمنی بوسیله برقکاران تا حد زیادی از تماس­های الکتریکی می­کاهد.

– آسیب­های فیزیکی بر سر بخصوص بواسطه پوشیدن کلاه ایمنی توسط کارگران حذف می­گردد.

جدول حفاظت سر

استاندارد ANSI Z89.1 کلاه های ایمنی را به کلاس های G . E .C  تقسیم نموده است.
کلاس C : این کلاه ها برای محافظت سر در برابر ضربات سبک و به ویژه بر خورد سر با اشیا ثابت طراحی و ساخته شده اند.
کلاس E : حفاظت در برابر ولتاژ های بالا : در این کلاس ، میزان نشت جریان در طول یک دقیقه تماس با ولتاژ ۲۰۰۰۰ ولت متناوب و فرکانس ۶۰ هرتز ، بیش از ۹میلی آمپر نمی باشد.
کلاسG : حفاظت در برابر ولتاژ پایین : در این کلاس ، میزان نشت جریان در طول یک دقیقه تماس کلاه   با ولتاژ ۲۲۰۰ ولت متناوب و فرکانس ۶۰ هرتز ، بیش از ۳میلی آمپر نیست.

ویژگیها و خصوصیات کلاه ایمنی در استاندارد ANSI Z89.1، الزامات ایمنی برای کلاه­های ایمنی صنعتی برای کارگران برقکار، کلاسE ، یافت می­ شود.

الزامات اجرایی موسسه استاندارد ملی آمریکا

رنگ کلاه ایمنی

دسته A  : کلاه هایی هستند که برای مراقبت از سر در مقابل ضربات مکانیکی و یا اجسام در حال سقوط طراحی و ساخته شده اند.

دسته B : کلاه هایی هستند که علاوه بر حفاظت های مربوط به دسته A از سر در مقابل تماس با هادی های حامل جریان الکتریسیته و شوک الکتریکی ناشی از ولتاژهای فشار ضعیف و فشار قوی حفاظت می کند.

کلاه ایمنی در تقسیم بندی نوع A بایستی در رنگ های سفید، طلایی، یشمی و آبی و در تقسیم بندی نوع B در رنگ زرد و یا نارنجی تهیه شده باشد. رنگ های یاد شده باید در جنس مواد بکار رفته در پوسته باشد و نباید کلاه بعد از ساخته شدن، رنگ شده باشد.

رنگ کلاه ایمنی بر اساس استاندارد لوازم حفاظت فردی در صنعت برق

رنگ و نوع کلاه ایمنی بر اساس استاندارد  ANSI 

رنگ و نوع کلاه ایمنی بر اساس استاندارد ANSI

۱۲ نکته درباره کلاه ایمنی

۱- هر وسیله حفاظت فردی باید مطابق با استانداردها و شرایط خاصی ساخته شود تا در هنگام استفاده، فرد را از خطرات حفظ کند. کلاه ایمنی استاندراد نیز باید در برابر برخورد با اشیا مقاوم باشد، توانایی جذب ضربات را داشته باشد و آنها را به سر فرد انتقال ندهد.

۲- کلاه ایمنی باید ضدآب و کندسوز باشد.

۳- برای آنکه کلاه کاملا روی سر قرار بگیرد و در جای خود محکم باشد لازم است بند ها و تسمه هایی داشته باشد که فاصله این بندها از جدار داخلی کلاه بین ۱تا ۱.۴ اینچ معادل ۲.۵۴ تا ۳.۱۸ سانتی متر باشد.

۴- کلاه ایمنی باید دارای برگه مشخصاتی باشد که در آن نام کارخانه سازنده و گروهی که کلاه در آن قرار می گیرد و نیز استاندارد تاییدکننده آن آمده باشد. در آمریکا سال ۱۹۹۴به بعد تمام کلاه های ایمنی باید دارای استاندارد ANSI  باشند.

۵- معمولاً وزن کلاه ایمنی به طور کامل از ۴۰۰ گرم تجاوز نمی کند. کلاه باید از مواد غیرقابل احتراق ساخته شده و در مقابل جریان برق عایق باشد.

۶- به منظور حفاظت سر، صورت، پشت و گردن دور تا دور کلاه ایمنی باید لبه دار باشد.

۷- برای کار در فضای نسبتا کوچک و تنگ کلاه باید کوتاه بوده و در صورت لزوم فاقد لبه باشد.

۸-کلاه هایی که در فضای خیلی مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند باید از نظر رطوبت غیر قابل نفوذ باشند.

۹- نوارها و چرم داخل کلاه باید به سهولت قابل تعویض باشند.

۱۰- برای استفاده از کلاه ایمنی که متعلق به شخص دیگری بوده باید قبلاً داخل آن ضدعفونی شده و در صورت لزوم چرم و نوارهای داخل آن تعویض شود.

۱۱- کارکنانی که دارای موهای بلند هستند، به خصوص کارکنانی که با ماشین کار می کنند و یا در جوار آن مشغول کار هستند باید به وسیله سربند و یا وسیله حفاظتی دیگری موهای سر خود را کاملاً بپوشانند.

۱۲- سربند کارکنانی که در مقابل آتش و یا جرقه و یا مواد مذاب و یا امثال آن کار می کنند باید از جنسی تهیه شده باشد که به آسانی آتش نگیرد و در مقابل شستن و ضدعفونی کردن به وسیله ترکیبات صنعتی مقاومت کافی داشته باشند.

 

دانلود استاندارد الزامات ایمنی برای حفاظت سر صنعتی Z89.1

 

دانلود استاندارد محافظت با کلاه برای کارگران برقی Z89.2

 

دانلود استاندارد لوازم حفاظت فردی در صنعت برق

 

 

 از فیلم های آموزشی زیر دیدن نمایید

 

نحوه صحیح استفاده از تجهیزات ایمنی برق مطابق استانداردها

 

تست عایق بودن کلاه ایمنی بر پایه استاندارد ANSI

 

تست محافظت کلاه ایمنی در برابر جرقه یا آرک

 

 برای مطالعه ی بیشتر بر روی مقالات زیر کلیک کنید

 

چگونه در حوادث برقی ایمن بمانیم؟

 

استفاده از تجهیزات ایمنی جهت کاهش خطرات شوک الکتریکی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

stpu
۱۳۹۷/۰۳/۰۹
|

لطفا در مورد انواع کلاه ایمنی و مزایای آن ها نیز مطلبی بزارید.