فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
کلمپ سرویس (کانکتور انشعاب یا اتصال)

کلمپ سرویس (کانکتور انشعاب یا اتصال)

چکیده :

به کارگیری شبکه های کابل خودنگهدار مستلزم استفاده از “کانکتور دندانه دار فرو رونده“ در عایق کابل (IPC) که به کلمپ های انشعاب (اتصال) معروف هستند، می باشد. این کانکتور جهت انواع انشعاب گیری از کابل خودنگهدار شامل انشعابات مشترکین، انشعابات روشنایی معابر، اتصال کابل خودنگهدار به کابل خودنگهدار، اتصال کابل خودنگهدار به شبکه سیم مسی لخت هوایی و اتصال به شبکه زمینی مورد استفاده قرار می گیرند.

کلمپ سرویس

کانکتور انشعاب دارای یک پیچ مشترک عایق از شبکه می باشد که امکان سفت نمودن هم زمان هر دو اتصال اصلی و فرعی را فراهم می آورد. میزان فرو رفتن دندانه های کلمپ در هادی از لحاظ تاثیر بر مقدار مقاومت محل اتصال بسیار مهم است. کلیه کانکتورهای انشعاب استاندارد دارای سرپیچ مخصوص بریده شونده خودکار تحت گشتاور مناسب هستند. در صورتی که کلمپ فاقد سرپیچ برنده مذکور باشد، این سرپیچ باید توسط آچار گشتاور سنج (ترکمتر یا ترک رنچ) بسته شود.

کانکتورهای انشعاب از نظر نصب و بهره برداری باید دارای ویژگی های زیر باشند:

1-  میزان گشتاور سفت کننده کانکتور مشخص باشد و یا سرپیچ برنده در گشتاور تعیین شده داشته باشند.

2- پیچ فوقانی کلمپ در هر شرایط بی برق بوده و امکان محکم کردن آن بدون برقدار شدن سر پیچ وجود داشته باشد.

3- دارای گریس آنتی اکسید (ضد اکسیداسیون) و مقاوم به ذوب شدن در بین دندانه ها باشند.

نمونه هایی از این نوع کلمپ ها در شکل (1) مشاهده می شود. استفاده از کانکتورهایی که پیچ بالایی آن ها پس از برقراری اتصال کامل به طور خودکار و در نیروی استاندارد بریده می شود با تاکید توصیه می شود.

هم چنین به کارگیری کلمپ هایی که امکان کار به صورت برق دار را داشته و پیچ بالایی آن ها از بدنه فلزی کلمپ عایق است جهت انشعاب گیری از شبکه های برق دار نیز توصیه می شود.

کلمپ سرویس

یکی از اشکالات مهم عدم رعایت گشتاور مناسب، افزایش مقاومت محل اتصال، تلفات شبکه و افزایش افت ولتاژ می باشد. هم چنین له شدگی هادی و یا دندانه ها و فروپاشی مکانیکی از جمله نتایج عدم رعایت گشتاور مناسب پیچ فوقانی می باشد.

انواع رایج کانکتورهای انشعاب در ادامه توضیح داده شده است.

الف- کلمپ سرویس سرخط (بی متال)

در محل اتصال فیدر کابل خودنگهدار به کابل سرخط یا شبکه هوایی سیم مسی از کانکتورهای سرخط استفاده می شود.

دندانه های برقرار کننده اتصال در این نوع کلمپ به صورت دو صفحه دندانه دار روبروی هم و به صورت موازی هستند. این کلمپ تحمل جریان و نیروی کشش زیادی داشته و از این رو از آن در زدن مفصل و گرفتن انشعاب کابل خودنگهدار از کابل خودنگهدار نیز استفاده می شود. در صورت نیاز به استقامت کششی بالاتر می توان از نوع دو پیچ آن استفاده نمود.

یادآوری: می توان از کلمپ انشعاب دو شیاره بدون دندانه با سطح تماس بیشتر برای محل اتصال با جریان مجاز زیاد استفاده نمود. در این صورت کانکتور به صورت دو پیچه و دارای کاور عایقی بر روی آن خواهد بود.

کانکتور انشعاب عمومی

 

ب- کانکتور انشعاب ضد آب

تعداد دندانه ها در این نوع کلمپ کمتر بوده و دندانه ها روی ورقه هایی از جنس مس یا برنج آبکاری شده در داخل محفظه های عایقی قرار دارند و این کلمپ ها تحمل جریان کمتری را متناسب با سطح مقطع پوشش دهنده خود دارند لذا از آنها به منظورگرفتن انشعابات روشنایی معابر و یا تک انشعابات خانگی در مناطق مرطوب استفاده می گردد.

یادآوری: به این کانکتورهای انشعاب کلاس 1 گفته می شود.

کانکتور انشعاب

 

ج- کلمپ افزایش انشعاب (انشعاب گیری)

برای افزایش تعداد انشعابات می توان از انواع کلمپ های بی متال افزایش برداشت انشعاب کابل مشترکین مطابق شکل (4) استفاده نمود. به عنوان مثال، برای بیش از 6 مشترک تک فاز در هر پایه (اتصال بیش از 2 مشترک به هر فاز) با استفاده از کلمپ افزایش برداشت انشعاب 1 به 4 برای استفاده در هر فاز و دو کلمپ افزایش برداشت 1 به 4 برای نول استفاده می گردد. این کلمپ امکان اتصال مستقل کابل سرویس رسانی هر مشترک به شبکه کابل خودنگهدار را فراهم نموده و امکان قطع و وصل مشترکین مورد نظر را در مواقع نیاز و بدون قطع برق دیگر مشترکین فراهم می نماید.

کلمپ بی متال افزایش برداشت انشعاب کابل مشترکین

 

 

مرجع

استاندارد تجهیزات و یراق آلات کابل خودنگهدار فشار ضعیف و الزامات آزمون  بخش 2-2

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید