فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
کلید های ضد انفجار explosion proof switch

کلید های ضد انفجار explosion proof switch

چکیده :

کلید های ضد انفجار یکی از مهم ترین تجهیزات ضد انفجار بوده که دارای انواع مختلفی هستند. در این مطلب به معرفی آن می پردازیم.

کلید های ضد انفجار

کلید ضد انفجار یکی از متداول ترین و پر کاربردترین نوع تجهیزات ضد انفجار بوده که در اغلب صنایعی که خطر انفجار در آنها وجود دارد کاربرد دارند از این رو انواع بسیار متنوع و با کاربرد وسیع در حوزه برق و مکانیک تولید می شود. نوع دیگری از کلید ها که کاربرد فراوانی دارند و ضد انفجار بودن آنها به علت کارکرد در زون های عملیاتی کاربرد فراوانی دارند لیمیت سوئیچ ها هستند. کلید های ضد انفجار در محفظه کاملاً آببندی شده و محکم از جنس چدن، آلومینیوم و یا دیگر پلاستیک های مقاوم است. حوزه وسیع کاری و انواع مختلف کلید ها باعث شده امروزه در صنعت کاربرد فراوانی داشته باشند که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 EX switch.jpg

کلید ضد انفجار دو حالته قطع و وصل:

این کلید ضد انفجار در کلاس های 1، division 1 و کلاس 2، 1 division فضای امن کاری را فراهم می کنند و روشی قابل اطمینان برای کلید زنی در زون های مختلف بدون ایجاد مشکل برای دستگاه است. این تجهیزات ضد انفجار انتخاب مناسبی برای کیفیت بالا در کلید زنی در نزدیکی اپراتور طراحی شده و برای زون های مختلف مناسب هستند. هم چنین به علت قدرت بالایی که دارند در حوزه 20 آمپر برای 120 تا 277 ولت AC و 1HP در 120 ولت AC و 2HP در 240 ولت AC کاربرد دارند. کل بدنه کلید از یک قالب آهنی یکپارچه ساخته شده و دارای یک محفظه آببندی شده از چدن و آلومینیوم هستند که یک کلید دو حالته بر روی بدنه قرار دارد.

 ex switch .jpg

کلید ضد انفجار قطع و وصل فشاری:

این نوع کلید ضد انفجار که به نوع استارت/استاپ نیز معروف هستند در صنایع شیمیایی، صنایع کشاورزی وانبارها کاربرد فراوانی دارند این نوع کلید ها نیز در زون های کلاس 1.2 و Division 1.2  برای راه اندازی موتور های های ac-dc کوچک استفاده می شود. این کلید ضد انفجار در حوزه کاری سنگینA 10 وV600 کارایی دارند. یک محفظه کاملاً بسته از چدن و قسمت های برآمده بر روی آن که دو کلید انگشتی بروی آن تعبیه  شده، قسمت سبز برای راه اندازی و قرمز برای توقف آن است. با فشار دادن دکمه سبز مدار بسته و موتور کار می کند و قسمت قرمز بعد از فشرده شدن موجب جدا کردن دکمه سبز از مدار شده و جریان را  قطع می کند. در بعضی از مدل های این کلید ها یک قفل کوچک جهت جلوگیری از امکان اشتباه طراحی شده که در تصویر زیر قابل مشاهده است.

                                                                                                                      ex sweitch.jpg

لیمیت سوئیچ های ضد انفجار:

این کلید ضد انفجار قطع و وصل، تابع حرکت های فیزیکی برای قطع و وصل است و در جاهایی کاربرد دارند که سیلندر، نقاله یا جسم متحرکی بعد از برخورد با آن عمل قطع و وصل را انجام می دهند. این کلیدها ضد انفجار بوده و محل استقرار آن در خارج از ناحیه کار دستگاه است و دارای کیفیت خوب آب بندی و امنیت قابل قبول هستند. این کلید های قدرت دارای دو حرکت برای قطع و وصل هستند که این نوع حرکت ها برای کلید زنی در زمان های طولانی مناسب اند. حرکت زبانه های لیمیت سوئیچ ها در جهتی که تعیین و ساخته شده موجب قطع و وصل می شود. 

 

 

 منبع:

switch explosion proof 

limit switch explosion proof

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
 • 0
avatars
نویسنده : محمد ابراهیم زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید