فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
فیوز کارتریج cartridge fuse

فیوز کارتریج cartridge fuse

چکیده :

فیوز های کارتریج عموما کاربرد فشار ضعیف دارند و دارای دو مدل Ferrule_type و Knife blade است که در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این فیوزها داده شده است.

فیوز کارتریج cartridge fuse

فیوز های کارتریج در مدار های الکتریکی فشار ضعیف کارایی دارند، درون این فیوز ها یک نوار فلزی  قرار دارد  به دو طرف آن متصل شده اند. اگر یک شکستگی کوچک یا اضافه بار و اتصال کوتاه در مدار رخ دهد، نوار و یا ارتباط دنده ها درجه حرارتشان بالا می رود و موجب می شود تا نوار فلزی از هم جدا شود و مدار باز شده تا سیستم خاموش شود. این همانند کلید خاموش کننده لامپ هاست با این تفاوت که بعد از عمل کردن فیوز برای راه اندازی مجدد مدار باید آن را عوض کرد و فیوز کارتریج قبلی قابل استفاده نیست.

در تعویض فیوز های کارتریج باید توجه داشت که رنج کاری  فیوز جدید باید همانند فیوز قبلی باشد و اگر درست انتخاب نشود موجب ایجاد خطر در دستگاه می شود.

In-line_blade_fuse_holder_large.jpg

 

انواع فیوز های کارتریج

این فیوز ها  شکل های استوانه ای دارند که با انتهای آن در ارتباط اند. این فیوز ها در مدار های 30 آمپر و 240 ولت کارایی دارند. آنها دو اساس فیوز های کارتریج هستند.

Ferrule_type این فیوز ها دارای ناحیه کاری 60 آمپر و دارای نوار فلزی استوانه ای لبه دار در دو انتهای  آنها متصل است.

Knife blade cartridge  : این فیوز ها نمونه مشابه فیوز Ferrule است با همان شباهت کاری اما این فیوز ها دارای دو نوار صاف لبه دار هستند که به دو طرف آن متصل هستند. این فیوز ها در رنج های 60 تا 600 آمپر کارایی دارند. این فیوز ها دارای اندازه کوچک و تقریبا نازک هستند که درون یک محفظه پلاستیکی قرار گرفته اند و دو نوار فلز آن خارج از این محفظه است و مانند سوکت به پایه فیوز متصل می شود.  Blade فیوزها بیشتر درسیم کشی اتومبیل ها و در مدارهای کوچک استفاده می شوند.

فیوز های کارتریج در سیستم های قدیمی که جعبه فیوز های که دو یا بیش از دو فیوز های فیوز های مسدود کننده داشته اند وجود دارند. هر بخش حاوی دو فیوز کارتریج است، یک فیوز به عنوان فیوز اصلی  که شامل برق اصلی برای تمام  شاخه های تجهیزات و فیوز دوم برای دستگاه دیگر نظیر خشک کن ها، تهویه هوا، گرم کننده های برقی و آب گرم کن برقی  و... است.

cartrige fuse.jpg

برای بیرون کشیدن فیوز ها از جعبه فیوز ها، از دستگیره یا فیوز کش مخصوص که معمولا در قسمت قابل دسترسی از جعبه فیوز قرار دارند استفاده کنید، زیرا هم خطر برق گرفتی را کاهش می دهد و هم به راحتی جدا می شود.

منبع:

cartridge fuse

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
 • 0
avatars
نویسنده : محمد ابراهیم زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید