فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
پایه فیوز fuse holder

پایه فیوز fuse holder

چکیده :

اکثر فیوزهای موجود در صنعت برق به علت نوع کاربردشان و طراحی فیزیکی شان با یک نگه دارنده مخصوص خود در صنعت کاربرد دارند که در ادامه مطلب در مورد آن ها توضیحاتی داده شده است.

: نگه دارنده فیوز ها

فیوز ها به علت نوع کارایی که دارند یکی از قطعاتی هستند که نیاز به جابه جایی و تعویض دارند. به همین علت فیوزها را به صورت اتصال دائم در مدار ها استفاده نمی کنند و با توجه به نوع دستگاه و ولتاژ کاری شان نگه دارنده ها و یا پایه فیوز هایی طراحی شده اند که علاوه بر بالا بردن ایمنی دستگاه این امکان را به ما می دهد که به آسانی فیوزها را از نگه دارنده ها جدا کرده و یا فیوز جدید را جاگذاری کرد.

پایه فیوز فشنگی.jpg

شکل 1

در فیوز های فشنگی با توجه به نوع ساختار این فیوز ها نگه دارنده بسیار ساده ای دارند که فیوز های فشنگی به صورت پیچی درون آن  قرار می گیرند. جنس این پایه فیوز ها به علت خاصیت عایقی خوب سرامیک در ولتاژ پایین، از جنس سرامیک است که در شکل 1 قابل مشاهده است.

 پایه فیوز روبردی.jpg

شکل2

نوع دیگر از نگه دارنده های فیوز نگه دارنده های رو بردی هستند. با استفاده از این پایه فیوز ها می توان فیوز را با لحیم به آن متصل کرد در بدنه این فیوز ها  از پلاستک برای عایق استفاده شده و در دو طرف آن بست هایی طراحی شده تا فیوز ها در آن به راحتی جایگذاری و جدا شوند این نگه دارنده فیوز ها برای فیوز های استوانه ای مناسب هستند. شکل 2 یک پایه فیوز رو بردی را نشان می دهد.

پایه فیوز پنلی.jpg

شکل 3

پایه فیوز های پنلی در قسمت پنل دستگاه قرار گرفته و با توجه شکل فیزیکی آن می توان به راحتی آن را از مدار جدا کرد. در قسمت انتهایی این پایه فیوزها ورودی هایی برای اتصال این دستگاه به مدار قرار دارند که همانند یک سوکت به دستگاه متصل می شوند. و برای جدا سازی و یا تعویض فیوز فقط کافیست آن را از سوکت مدار جدار کرد و فیوز جدید را جا گذاری کرد.

پایه فیوز کاردی.jpg

شکل 4

فیوزهای کاردی نوعی از فیوزهای یکبار مصرف هستند که در صنعت کاربرد فراوانی دارند و به علت طراحی آن ها باید به پایه مخصوص خود متصل شوند. جنس بدنه این نگه دارنده ها از پلاستیک خاص فشرده و یا سرامیک هستند که به علت کاربرد این نوع فیوزها در صنعت خاصیت عایقی خوبی داشته باشند و از ایجاد حادثه جلوگیری شود. تیغه های فیوز کاردی  به راحتی در بست های نگه دارنده قرار گرفته و محکم می شوند برای جدا کردن این فیوزها به علت ولتاژ و جریان بالای مدار برای جلو گیری از حادثه از فیوز کش های مخصوص استفاده می شود.

پایه فیوز بین راهی.jpg

شکل 5

پایه فیوز های بین راهی که در شکل 5 قابل مشاهده است طوری طراحی شده که ارتباط بین دو سیم را توسط باکسی که طراحی شده کنترل کنند. پایه فیوزهای بین راهی اغلب برای استفاده از فیوزهای کارتریج است به گونه ای بعد از قرار گرفتن این فیوز در پایه فیوز درب پوش آن بسته شده و برای تعویض فیوز فقط کافیست درب را باز کرده و فیوز را از پایه فیوز جدا کرد. 

 

منبع:

cartridge fuse holder

on board fuse holder

knife fuse holder

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
 • 0
avatars
نویسنده : محمد ابراهیم زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید