فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
فیوز کاردی(چاقویی) knife fuse

فیوز کاردی(چاقویی) knife fuse

چکیده :

فیوز های کاردی یا چاقویی به علت قابلیت تحمل ولتاژ بالا و تنوع در حوزه کاری از فیوز های پرکاربرد به شمار می روند که در این مطلب به اختصار در این مورد توضیحاتی داده شده است.

فیوزهای چاقویی یا کاردی (Nh) با مشخصه Gg برای استفاده عمومی با مشخصه بالا هستند. این نوع فیوزها دارای خاصیت قطع بالا بوده و برای حفاظت از خط های قدرت و تجهیزات در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه با رنج ولتاژ 500 Ac ولت (10% تلرانس) و 690  ولت Ac  (تلرانس 5%) هستند. رنج جریان  قطع کننده ها 120 کیلو آمپر برای 500 ولت و 80 کیلو آمپر برای ولتاژ 690 ولت است. در فشار ضعیف تنوع زیادی از این فیوزها در سایزهای مختلف وجود دارد که از Nh000 تا Nh4  و از ولتاژ 2 آمپر تا 1250 آمپر مختلف هستند.

فیوز کاردی.jpg

سازندگان جنس بدنه این فیوز کاردی را سرامیک انتخاب می کنند به دلیل اینکه سرامیک ها دارای مقاومت و تحمل بالایی در برابر فشار داخلی و شوک های حرارتی هستند. رابط درونی  این فیوز کاری  معمولا از سطح مسطح نقره و برنج ساخته شده اند که درون محفظه ای پر شده از براده های سرامیک، پودر چینی، خاک نرم کوارترز و ماسه جهت جلوگیری از جرقه و حفاظت فیوز قرار دارند که سازندگان طبق استاندارد IEC 60269  آن ها را انتخاب می کنند. سازندگان برای تشخیص راحت تر فیوزها مشخصات آنها را با رنگ های گوناگون نشان می دهند به گونه ای که مشخصات بدنه فیوز Gg با رنگ مشکی و مشخصات Am را با رنگ سبز نشان می دهند.

فیوز کاردی.jpg

فیوزهای NH با مشخصه Am برای سازه های موتوری با کارایی بالا مناسب اند، این فیوزها ظرفیت بالایی در قطع در برابر اتصال کوتاه در مدارهای موتوری دارند. مشخصات ولتاژ این فیوز کاری  نیز مانند مدل Gg است و در 500 ولت جریان متناوب، 120 کیلو ولت آمپر و 690 ولت جریان متناوب، 80 کیلو آمپر حوزه کاری دارند. در انتخاب این فیوزها باید توجه داشت که فیوزهای نوع am فقط در برابر اتصال کوتاه از مدار حفاظت می کنند و در مدارهایی که امکان اضافه بار وجود دارد نباید استفاده شوند. این فیوزها در ناحیه کاری 6 تا 1250 آمپر متنوع اند و در رنج پایین دارای ابعاد مختلف هستند. جنس بدنه، ارتباط دهنده ها و مواد و ساختمان این فیوز همانند مدل gG آن است.

پایه فیوز کاردی.gpj

این فیوزها به علت شکل فیزیکی خاصی که دارند باید با پایه های مخصوص خود استفاده شوند و باید پایه فیوزهای آن به گونه ای باشد که به علت یکبار مصرف بودن این فیوزها علاوه بر اینکه در جای خود محکم شده باشند به راحتی قابل تعویض باشند. پایه فیوزهای نوع CR دارای دو تیغه زبانه ای شکل در دو سمت پایه فیوز هستند که وظیفه نگه داشتن فیوز را بر عهده دارند و همچنین یک پیچ  که می توان با آن بست ها را محکم کرد. در پشت بدنه این پایه ها سوراخ هایی جهت اتصال آنها به جعبه فیوز طراحی شده که در شکل کاملا مشخص است.

 

منبع:

knife fuse

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
 • 0
avatars
نویسنده : محمد ابراهیم زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید