- طرز کار یو پی اس
در پشت دستگاه یو پی اس محلی برای اتصال برق dc و محلی برای اتصال برق شهر وجود دارد. در صورت قطع برق شهر، برق dc که توسط باتری تأمین می شود توسط مدارالکترونیکی مبدّل برق مستقیم به متناوب، به ولتاژ
220 ولت تبديل می گردد و در عرض چند ميلی ثانيه در اختيار مصرف کننده قرار می گيرد. برخی یو پی اس ها دارای تنظيم كننده اتوماتيك ولتاژند تا در هنگام وجود نوسان در برق شبكه عمل تثبيت ولتاژ را نيز در محدوده مشخصی انجام دهند. مقدار محدوده تثبيت ولتاژ معمولاً به صورت درصد در مشخصات فني یو پی اس ذكر می گردد. هنگامی كه ولتاژ ورودی پايين است تنظيم كننده اتوماتيك ولتاژ ، ولتاژ را بالا مي برد و هنگامی كه ولتاژ ورودی بالاست ولتاژ را پايين مي آورد. یو پی اس ها معمولاً با ولتاژ 12،24،36 و 48 ولت مستقیم تغذيه می شوند. برای مثال، برای ولتاژ 24 ولت دو باتری و براي 48 ولت 4 باطري 12 ولت با مشخصات كاملاً يكسان را با هم سری و به یو پی اس وصل مي كنند. این باتری ها در زمان وجود برق شهر توسط مدار شارژ باتری داخل یو پی اس کاملاً شارژ و آماده نگه داشته می شوند.
باطری های یو پی اس های با توان کم تا 1250 ولت آمپر در داخل دستگاه قرار می گیرد و در دستگاه های پر توان باتری ها را به طورجداگانه در كابينت باتری قرار مي دهند.

الف: یو پی اس آف-لاین (Off-Line)
دراین نوع یو پی اس مصرف کننده در حالت عادی از برق شهر استفاده می کند و به محض قطع برق، یو پی اس وارد مدار می شود و برق باتری را به برق مورد مصرف دستگاه های مصرف کننده تبدیل و در خروجی
ارائه می کند.

ب: یو پی اس لاین اینتراکتیو (Line Interactive)
این نوع ی وپی اس در حالت وجود برق شهر، جهت تثبیت ولتاژ خروجی برای مصرف کننده از یک ترانسفورماتور برای افزایش و کاهش ولتاژ استفاده می نماید و هنگام قطع برق شهر بدون وقفه برق مطلوب و مورد نیاز مصرف کننده را از باتری ها تأمین می نماید.

ج: یو پی اس آن-لاین (On-Line)
در اینگونه یو پی اس ها که از کیفیت و حساسیت بالایی برخوردار اند پس از تصحیح ولتاژ ورودی و پاک سازی ورودی از انواع نویز و احیاناً تصحیح سطح ولتاژ ورودی، برق ثابت و فیلتر شده در خروجی در اختیار دستگاه های مصرف کننده قرار داده می شود و مداری مجهز به یک پردازنده حساس، دائماً ولتاژ و جریان ورودی را کنترل می کند. این یو پی اس ها جهت دستگاه های فوق العاده حساس آزمایشگاهی، نظامی و...مورد استفاده قرار می گیرند.