درایوهای سرعت متغیر چندین مزیت دارند ، برخی از آن ها جهت برشمرده شدن آسان هستند و برخی دیگر ناملموس تر می باشند ، ولی چندین ضرر بالقوه هم وجود دارد که باید اجتناب شوند.

مزایای اینورترهای (VFD ) :

1-صرفه جویی انرژی:
با نصب و راه اندازی پمپ rotodynamic ، صرفه جویی بین 30 تا 70 درصد در بسیاری از تاسیسات از طریق نصب اینورتر ها بدست می آید. جاییکه پمپ به صورت PID با اینورتر استفاده می شود ، مصرف انرژی تمایل دارد که بطور مستقیم متناسب با حجم پمپاز شده باشد و صرفه جویی بآسانی تعیین می شود

2-کنترل فرایند بهبود یافته:
با تطبیق جریان خروجی پمپ یا فشار بطور مستقیم با الزامات فرایند، در مقایسه با دیگر اشکال کنترل، تغییرات کوچک می توانند بسرعت با یکاینورتر (VSD ) اصلاح شوند که عملکرد فرایند را بهبود می بخشد.
وقتیکه دستگاه کنترل میزان تغییراتی را ارائه می دهد که بطور نامحدود واقعا متغیر می باشند، احتمال کمتری از نوسان فشار یا جریان وجود دارد.

3-قابلیت اطمینان سیستم بهبود یافته:
هرگونه کاهش در سرعت بدست آمده با استفاده ازاینورترمزیت های عمده ای در کاهش خوردگی پمپ، بویژه در یاطاقان ها و درپوش ها دارد. علاوه براین، با استفاده از شاخص قابلیت اطمینان، دوره های زمانی اضافی بین نگهداری یا ازکارافتادگی می تواند بدقت محاسبه شود.

اینورتر چیست؟
و در آن به این نکته اشاره کردیم که اینورتر، دستگاهی است که عمل تبدیل جریان های AC به DC و بالعکس را در فرکانس های متفاوت بر عهده دارد. اما از مهم ترین مزیت های اینورتر که در صنعت زیاد به چشم می آید می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- از اینورتر به منظور عاملی برای تنظیم سرعت موتور استفاده می شود.
2- با استفاده از اینورتر می توان بدون نیاز به کنتاکتور، به سهولت تمام، جهت دور را تغییر داد.
3- برای اینکه بخواهیم موتور را بدون نیاز به قطع و وصل کردن برق، خاموش و روشن کنیم، می توانیم از اینورتراستفاده کنیم.
4- اینورتر با کاهش ضربه های مکانیکی به طول عمر مفید قسمت مکانیکی بسیار کمک می کند و پروژه را دیرتر متحمل هزینه های بالا می نماید.
5- فعالیت مهم تری که اینورتر دارد این است که جلوی افزایش ولتاژ را می گیرد و بدین ترتیب به عنوان کنترل گر ولتاژ به شمار امده و برای حفاظت از دستگاه یک نیاز ضروری به شمار می آید.